Umów spotkanie

Udowodnij, że nie jesteś botem wpisując poprawny wynik: 2+5=

Wycinarki laserowe są obecnie stosowane w wielu dziedzinach, takich jak obróbka skrawaniem, produkcja wyposażenia, przemysł lotniczy, czy reklama. Samo cięcie laserem zdobyło już zasłużone uznanie w branży. Jednak wybór przemysłowej wycinarki laserowej nie jest łatwym zadaniem, ponieważ zakupione urządzenie będzie przez wiele lat mieć realny wpływ na cały proces produkcji - na jego możliwości, jakość i wydajność.

Z tego względu przemyślane podejście do zakupu pozwoli wybrać urządzenie, które zaspokoi rzeczywiste potrzeby firmy i jej kontrahentów.

Zastosowania wycinarek laserowych

Przemysłowe wycinarki laserowe służą do cięcia płaskich arkuszy oraz elementów konstrukcyjnych i rur wykonanych z materiałów takich jak: tytan, stal nierdzewna, stale miękkie, aluminium, czy materiały ceramiczne. Mogą być też wykorzystywane do cięcia plastiku, drewna, tkanin i papieru.

Wybierając wycinarkę laserową należy wziąć pod uwagę typ cięcia oraz grubość i rodzaj ciętego materiału, a następnie dobrać moc lasera oraz akcesoria.

Obecnie oferowane są wycinarki laserowe o mocy od 1 kW do 20 kW, od niewielkich rozmiarów po naprawdę duże maszyny, z wyposażeniem od płaskich stołów aż do systemów automatycznego podawania z magazynami arkuszy blach.

Technologia CO2 czy laser światłowodowy?

Na rynku przemysłowych wycinarek laserowych najpopularniejsze są rozwiązania wykorzystujące tradycyjne lasery gazowe CO2 oraz nowsze lasery światłowodowe na ciele stałym.

Lasery CO2 były najbardziej cenionym typem wycinarek laserowych pracujących w przemyśle przez ostatnie dwie dekady. Lasery te działają w oparciu o przesyłanie energii elektrycznej przez wypełniony gazem rezonator zawierający CO2, a następnie skupianie i przekazywanie wiązki za pomocą zwierciadeł.

Źródłem światła w laserach światłowodowych są diody. Światło jest kierowane i wzmacniane przez światłowód, który pracuje jak rezonator, a następnie prostowane i skupiane przez soczewkę na ciętym materiale. Laser nie wymaga stosowania zwierciadeł optycznych, a soczewka ogniskująca jest zamknięta w głowicy tnącej.

Wybierając wycinarkę laserową należy dobrać ją odpowiednio do ciętego materiału. W przypadku cięcia metali najlepszy będzie laser fibrowy ze względu na szybkość cięcia, wydajność produkcji i niskie koszty eksploatacji. Jednak do cięcia drewna, skóry, papieru, pleksi, czy tkanin należy kupić laser CO2 - lasery światłowodowe nie tną tych materiałów.

Należy także zwrócić uwagę, że lasery fibrowe mają mniej ruchomych części, niż wyposażone w zwierciadła lasery CO2, dzięki czemu są trwałe, bezawaryjne i praktycznie nie wymagają konserwacji przez cały okres pracy lasera.

Moc lasera

Lasery światłowodowe zadebiutowały w 2008 roku i w początkowym okresie mogły ciąć przy wyższych prędkościach wyłącznie cienkie materiały. Pierwsze lasery miały moc od 2 do 4 kW, jednak w ciągu zaledwie kilku lat ich moc podwoiła się, a nawet potroiła. A wraz z pojawieniem się mocniejszych laserów, wycinarki światłowodowe pozwoliły uzyskać wysokie prędkości cięcia nawet w materiałach o grubości do 40mm.

Wybierając wycinarkę laserową należy wziąć pod uwagę rodzaj i grubość ciętego materiału oraz niewątpliwe zalety laserów o wyższej mocy, takie jak: większa prędkość cięcia i wydajność, lepsza wydajność energetyczna i związany z tym niższy koszt roboczogodziny. A także jedną wadę - wyższą cenę.

Wyposażenie wycinarki laserowej

Wielkość stołu

Od wielkości stołu wycinarki zależy wielkość oraz ilość wycinanych detali. A ponieważ jest to element stały urządzenia, należy podjąć decyzję dotyczącą rodzaju realizowanych projektów oraz niezbędnej wydajności produkcji.

Systemy automatycznego ładowania i magazyny arkuszy blach

Ze względu na znacznie wyższą prędkość cięcia w technologii lasera światłowodowego wybierając ten rodzaj wycinarki warto zastanowić się nad automatyzacją procesu ładowania i rozładowywania ciętych rur lub blach. Przy dużym obciążeniu urządzenia pozwoli to zminimalizować koszty pracy, a także zwiększyć wydajność, konkurencyjność i zyski firmy.

Niektórzy producenci odkładają zakup automatyki przeładunkowej na późniejszy termin - w takim wypadku należy upewnić się, czy wybrana wycinarka będzie współpracować z systemem automatycznego ładowania lub magazynem arkuszy blach.

Oprogramowanie

W wielu przypadkach producenci mają już oprogramowanie. Należy wówczas sprawdzić, czy to oprogramowanie będzie współpracować z nową wycinarką laserową, czy też konieczny będzie zakup oprogramowania OEM. A także jakie funkcje oferuje nowe oprogramowanie.

Ponieważ coraz bardziej istotna jest łączność między maszynami i systemami oprogramowania, należy sprawdzić, czy nowe oprogramowanie będzie stanie obsługiwać inne maszyny w hali produkcyjnej.

Warto też zastanowić się, czy można zintegrować laser z siecią firmy - należy pamiętać, że posiadanie dostępu do informacji o bieżącej produkcji umożliwia szybsze i bardziej skuteczne podejmowanie decyzji.

Serwis

Nowoczesne lasery światłowodowe nie wymagają częstej konserwacji. Jednak każda awaria oznacza niepotrzebny przestój i realne straty. Dlatego podczas dokonywania zakupu warto zwrócić uwagę na opiekę serwisową. Wycinarki laserowe to zaawansowane urządzenia, które powinny być obsługiwane wyłącznie przez wykwalifikowanych pracowników dedykowanego serwisu.

Zainteresowany?
Napisz do nas

W celu wysłania wiadomości udowodnij, że nie jesteś botem wpisując poprawny wynik: 2+5=

ul. Ku Ujściu 19, Hala 1, Segment F,
80-701 Gdańsk

 

Pon-Pt 8:00 - 16:00